rüyada açık mezar görmek diyanet

478 okunma — 02 Kasım 2023 11:20
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rüyalar kişinin düşüncelerini, arzularını, korkularını ve duygularını ifade eden sembolik anlatımlardır. Dört önemli alanda, insanlar rüyalarında mezarlar görebilir. Bunlar; kayıp yakınları vb. kişileri andırmak, aradan çıkan biri ile ilgili üzüntü ve hüzün hissetmek, ölüm hakkında düşünmek ve dualar etmek için sıkça bir simgedir. Rüyalarda açık mezar görmek, çoğu zaman korkutan ve travmatik bir semboldür. Ancak, bu rüyanın içerdiği manevi anlamın anlaşılması önemlidir.

Diyanet’in Mezar Rüya Yorumu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir raporunda belirtildiğine göre, rüyada açık mezar görmek, iyi veya kötü olabilir. İstisnasız her zaman kötü olarak yorumlanmayacaktır. Çeşitli durumlara göre, rüyanın anlamı değişebilir. Posta, açık mezar gibi farklı sembolleri içerebilir ve hayatın sonuna kadar önümüzde duran ölüm gerçeğini temsil edebilir. Bu sembolizm depresyon, kaybedilen sevdiklerimiz ve ölüme ait korkuların hepsine benzetilebilir. İslam rüyasındaki mezarın açık veya kapalı olup olmadığını yorumlarken, onun kireçli olup olmadığına veya 12 aydan fazla farekli olup olmadığına da bakar.

Açık Mezar Görmek Müjdesi Olabilir Mi?

Bazen rüyalar insan ömründeki korkular ve sorunların çözümüne ışık tutabilir. Rüyasında açık mezar gören bir kişinin önceden yaşadığı korkuların arkasından sıyrılacağı veya eski sorunların çözülüp neşenin, iyilik ve başarının daha fazla veya yeniden geleceği umulabilir. Bu, özümsemeyi gerektirebilecek müjdeye benzer.

Rüyada Açık Mezar Görmek Psikolojiye Göre Anlamı

Psikolojik olarak, rüyasında açık mezar görmek, mezardan ayrılıp hayatın keyifli taraflarına bakmanın, ilgi çekici şeyler yapmanın ve korkularından arınmış fırsatlara sahip çıkmanın sinyali olabilir. Bunun, güzel bir gelecek, özgürlük ve başarı ile umutlar arasında arzuya, özgüven ve isteklilik arasında, insanın ölümden sonsuzluk arasında enerji taşımadığını anlamaktan kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

Mezar Rüyalarının Sebebleri

Rüyalardaki mezar sembolünün nedeninin arkasında, çoğu zaman depresif duygular, üzüntülü anılar ve özellikle geçtiğimiz bir yaşam biçimine ilişkin olarak bu duygularınacılışma konusunda ciddi kaygılar durur. Bazen, sadece aoluşmuş olayların yarattığı bir stres durumundan kaynaklanan bu tür rüyalar da olabilir. Mesela, ortaya çıkan hastalıklar veya yakınların hastalandığı zamanlarda ortaya çıkan mezar rüyaları bir avuç uzman tarafından da çok yaygın olduğu belirtilmiştir.

Kişisel Bir Durum Olarak Açık Mezar Rüyaları

Bazen rüyalar rahatsız edici hislerin tahmin edilemeyen tezahürleri olabilir. Örneğin, çocukluk yıllarından beri uzak kalan biri hakkındaki zorlu duyguların tezahürleri olabilir. Aynı zamanda, korkularla birlikte verilmiş dirençler de keşfedilmemiş olasılıkların görünür hale gelmesine neden olabilir. Çoğu kez, rüyalar insanın günlük yaşantısındaki ısrarcı düşüncelerinin cevapları olabileceği gibi, ileride fiziksel veya duygusal rahatsızlıklara işaret edebilirler. Yani, rüyalar kişinin renkleri, insanlara veya topluma bakış açısını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Rüyada Açık Mezar Görmek Neticesinde Yapılması Gerekenler

Bir insan kişisel motivasyonunun arttırılması için, rüyalarının daha kapsamlı ve derin anlamlarını keşfetmeyi denemelidir. Her rüya kendine özgü anlamı olacaktır. Doğal olarak, her rüyada açık mezar gören kişi, kendisine değer veren bir eğilim ile kendi performansına güven duyan kişiyi mesaj olarak alacaktır.

Son olarak, rüyaya bakarken, gözenekli bir mezarın önde getirdiği tüm korku duyguları, yeni bir başlangıç için enerjiyi, umut ve pozitif bir sıçrayış aracını anımsatacak şekilde ele alınmalıdır. Rüyanın netliğine bağlı olarak, kişi kendisini enerjiyi arttıran birçok konuda harekete geçmeye teşvik edecek şekilde değerlendirmelidir.

Sonuç

Rüyada açık mezar görmek, korkutucu ve travmatik bir sembol olsa da, kişi bunu kendi içinde nöbet elde ederken, kendince algı proseslerine teşvik ederken hedefleyebilmelidir. Onu kendinde başka bir potansiyelin ortaya çıkma vaatleri içeren müjdeli anlamlandırmalara kullanabilir ve mezarın anlam dizgesi içinde bilinmeyen potansiyellerin keşfi için doğru koordinatlar tutturabilir. Eğer kişi özümseyebileceği ve daha büyük bir amaca yönelmeye devam edebilecek adımlar atacak olan çaba içinde oluşursa, ileride fiziksel veya duygusal rahatsızlıklara işaret eden mezarlı rüyalarının bir avuntusuna dönüşeceğini bekleyebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli