rüyada aldatıldığını görmek islami

846 okunma — 27 Eylül 2023 05:32
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ruyada aldatildigini gormek islami

Rüyada Aldatıldığını Görmek İslami Açıdan Ne Anlama Geliyor?

Rüyalar her insanın kendisine özgü anlamlar taşır fakat bunlar bazen sıradan hayal görüntüleri olabileceği gibi, Yüce Allah tarafından bir mesaj olarak gönderilmiş olabilir. İslamiyet rüyaları Kur’an’ın ve Peygamber Efendimizin hadislerinde yer alan ilahi mesajlar olarak kabul eder. Sadece Allah Teâlâ bizlere bu mesajları verme hakkına sahiptir.

Rüyalar kişinin ruhsal durumu ile ilişkilidir. Özellikle rüyalar konusunda günümüzde pek çok farklı görüş vardır. Her rüya bir özel anlama sahiptir. Dolayısıyla, rüyalarda gördüklerimizin anlamını çözmek zordur.

Rüyada aldatıldığını görmek, islamiyet dini açısından ne anlama geldiğine dair çok sayıda görüş mevcuttur. İslamiyet, insanların ruhlarının temizliğini sağlamak için rüyaların özel bir şekilde üzerinde çalıştığını kanıtlar. Rüyada aldatıldığını görmek, kişinin düşmanlarının onu kandırmaya çalıştığını gösterir.

Rüyada Aldatıldığını Görmek İslami Açıdan Ne Anlama Geliyor?

Rüyada aldatıldığını görmek, kişinin arkasına düşmanlarının bilerek ya da bilmeyerek ortaya çıktığını hesaplayabileceği anlamına gelebilir. İslami düşünceye göre, bu rüya kişinin gelecekteki sevdiklerine duyacağı güveni zedelediği için uyarıcı bir niteliğe sahiptir. Bu kişinin kendisine her zaman yardımcı olacak doğru insanları seçmesini gerektirecektir.

Bir başka yorum ise, bu rüya, insanların doğru davranışlar gösterip arzu ettikleri hayat deneyiminin sergilemesi için çaba göstermelerini gerektirdiğidir. Böyle bir yaklaşımda, kişinin alabileceği adımlara karar vermesi için öncelikle kendisinin hassasiyete sahip olması önerilir.

Ayrıca, İslami öğretilere göre, bu rüyalar kişinin boş vaatler ve özellikle büyücülük, şüpheci olma ve haram türünden uzak durma gibi negative akımlardan etkilenmemesi amacına hizmet eder.

Allah’ın Rüya ile Gönderdiği Mesajlar

Rüyaların hikmetinin, kişi hastalıklardan korunması ve İslami huzur ve ahenk kazanılması gibi konularda muhasebe edilmesi için önemli olduğuna inanılmaktadır. İslami literatür rüyaların Allah tarafından gönderildiğini vurgulamaktadır.

Kur an daki ayetler kişinin Kendisine hak olan Ruhundaki imanını ve sabrı geliştirmesinin gereğini vurgulamaktadır. Kur’an, kişinin rüyalarını kontrol etmesi gerektiğini dile getirmektedir. Rüya kişinin ruh hallerineden kaynaklanan iyi veya kötü tüm durumların yansımalarıdır.

Peygamber Efendimiz de rüyaların olduğu kadar, ruhların da derinliğini üzerinde çalıştı. Bu nedenle Kur’an ayetleri pek çok kez Cennet ehlinin ruhlarını temizleyecek anlık titreşimleri anlatmaktadır. Rüyalar gerçeğe sadıktır ve daima bir amaca hizmet ederler.

Rüya Defterleri ile Rüyaları Telifi

Rüya telifinde, rüya defteri kullanımı önemlidir. Rüyaların tanımlanması ve anlaşılması için kişi rüya defterini kullanarak rüyalarına kayıt altına almalıdır.

Paşa gözü, pişmanlık, kazanç, yolculuk, ekmek, su gibi sözlükler, rüyaların anlamlarının keşfedilmesi ve iyiye doğru kullanılması konusunda kişiyi yüreklendirir. Bazılarının inancına göre, rüyalar insanı ilişkileri; başarı, zenginlik, tanınmışlık, güç vb. kazanmak için de kullanılabilir.

Öte yandan, İslami literatürünün tekrarladığı gibi, rüyalarda belirtilen varyantlar kişinin çok fazla değişebilir. Bu nedenle, kişi rüyalarının anlamının doğru anlaşılabilmesi için psycholoji alanında edindiği bilgiyle sorgulamalı ve anlamaya çalışmalıdır.

Sonuç

İslamiyet’in rüya kavramı hakkındaki inançları, özellikle rüyada aldatıldığını görmek, insanların hayatlarının imtihanabaşına çıkan engelleri aşarak itaat etmelerine yardımcı bir mecburdur.

Rüyaların anlamlarının öylesine karmaşık olmasına rağmen, kişinin aklında tutması gereken en önemli geleneksel İslami öğreti, önce kendisine inanması, düşmanlarının planlarını bozması için gereken Adımları atması ve en önemlisi, Allah’tan yardım dilemesidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli