rüyada allah ismini görmek diyanet

282 okunma — 20 Şubat 2024 01:08
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rüyada Allah İsmini Görme Diyanet İçin Ne Anlama Geliyor?

Kâinatın Münevver bir yaratıcısı olan Allah, yakın ve uzaktan insanların ruhlarınca her gece ona ismarlama davetlerle çağrılmaktadır. Bir insanın rüyada Allah ismini görerek tecelli ettirmeyi kendinden dilemesi, en kutsal şeylerin başında gelir. Fakat bu durumun anlamı nedir? Rüyada Allah adını görmek ne anlama geliyor? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konudaki bakış açısı ne olmalıdır?

Rüya Sembolizmi Çerçevesinde Rüyada Allah İsminin Gösterilmesinin Anlamı

Psikolojide ilerlemiş uzmanlar, insanların rüyalarına bakışın arka planında rüya tabanlı sembolizmin yer aldığını kabul eder. Bir insanın rüyası hayatta karşılaştığı duruma göre değişiklik gösterir. Bu durumda, rüyada Allah ismini görmeyi fark eden kişinin, hayatındaki manevi koşullarını kaybettiğini söyleyebiliriz.

Kişi, kendisinden ne istediğini ve bunu nasıl çözebileceğini bilmemektedir. Tüm cevaplar kendisine ulaşamayacak iken, rüyada Allah adının gösterilmesi cevap aranacak dini içeriği çağrıştırmaktadır. Kişi, kendisine karşı olan Allah’ın örnekleri ile gözlem yaptığını unutmamalıdır; çünkü Allah’ın huzurunda biten sonuçlar öncelikli ve kudretli bir bulma işidir.

Diyanet İşleri Yönetimince Gözlemlenen Rüyalar Hakkında

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, insanların rüyalarına bakmak her zaman manevi hususlardan kaçınmakla orantılı olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, cehennem ve cennet arasında bir tür mücadele olmasa bile, bir insanın rüyasında Allah ismini görmek, gelenekleri ile ilgili bir komutu ve dönüşümü gösterir. Kuran’da belirtilen, Allah’ın iradesine tabi olmayı tavsiye eden inananların sessiz çifte hayat yaşamalarının önerilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından telkin edilmektedir. Bu hayat tarzı, eski Ahit’in lafız veya tercümesinden kaynaklanır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir insanın rüyasının Muhammed’in hakkındaki Kutsal Kitab’daki inancına uymasının önemli olduğuna inanmaktadır. Bu gerçekliği, Allah’ın kendilerini sevgi ve ünsayesine dayanarak rahatlamaya çağırdığını gösteren, söz almış kişiler sayesinde denetlemektedir.

Kanıtlarca Rüyada Allah İsmini Görmek Ne Demek?

Manevi açıdan, rüyada Allah ismini görmek manevi bir arayış içinde olan kişinin özgüven problemi yaşadığını ortaya koymaktadır. Sosyal psikolog Elizabat Stekel, bir insanın rüyalarında gösterilen dinî unsurlara eğilmiş ve aniden uyanınca kutsal şeyleri hissedebileceğini ifade etmektedir.

Bazıları, rüya diyaloğuma Allah İsmi ile adlandıracak kadar, birinin hayatında çok şey kaybetmesi halinde yaşadığı kiloda, arkadaş problemlerinden doğan kısa süreli haz ve endişedeki aşırılıkta ışık tutmaktadır. Psikolojik olarak bu iki durum arasında ortalama değişkenlik, Allah’ın bir sonraki pozisyonunu ve yeni hayatın ümitle kabulmuş oluşunu ortaya koymaktadır.

Rüyadan Uyanan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Rüyadan uyanan kişi, Allah’ın hayatının her alanına karışmak istediği gerçeğini unutmamalıdır. Allah’ın hayatını düzene sokmada rol alacağına ve ona nasıl destekleyeceğine kesin karar vereceğine emin olmalıdır. Bosnalı düşünür Muhyiddin Ibn Arabi, kişinin ne zaman Allah’a umut bağlamak zorunda olduğuna ilişkin temel kuralları belirlemiştir.

Kişi Allah’a sunacağı dua ve duaların Allah hakkında konulan şartlarla hatırlayamayacağını unutmamalıdır. Bu konudaki önemli argüman, insan ilahi olan Allah’ın huzurunda olmak ve kişinin kendi kendini ayrıştırabildiği güvenli bir ortam yaratmaktır. Muhyiddin Ibn Arabi, bu ikincisi için insanın topraktan gelen özıne yönelerek alacağı kararları önermiştir.

Sonuç

Rüyada Allah ismini görmek diyanet için çok önemli bir konudur. Bu rüya kişinin manevi hayatında bulunduğu koşullara işaret etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının kişilere önerdiği fikir, cennett tanımlayan ve bazı dini özdeşliklerden gözlemlenen mekanizmalara da dikkat edilmesi gerektiğidir. Kişi, kendinden ne istediğini ve sonuçta ne elde edeceğini belirleyebilmelidir. Unutmamalıdır ki, rüyalar kişinin manevi olarak olan hayatı hakkında önemli bir göstergedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli