rüyada anne tarafını görmek islami

171 okunma — 15 Nisan 2024 00:20
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rüya görmek, insanlar için özel bir anlam taşımaktadır. İslâmiyet bu uğraşını ilahi bir değere dönüştürmüştür. Rüyaların her birinde belli mesajlar yatmaktadır. Özellikle rüyalarda anne tarafını görmek islami bakış açısından önemlidir. Bu makale, İslâmi yaklaşımla rüyada anne tarafını görmek konusunda üzerinde durulması gereken ipuçlarıyla ilgili bilgi vermektedir.

Rüyanın İslâmi Anlamı

İslâmiyette rüyaların gizemli mesajlar taşıdığı kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra imanlılar, kendileri rüya gördüklerinde bunların var olmasının ya da yaşanmasının Allah tarafından takdir edilmiş özel bir işaret olduğuna inanmaktadırlar. İçerisinde bulunduğumuz zaman dilimindeki her tür olayın ve durumun Allah tarafından bilinen fakat insanlara ancak dua etmeleri ile çözülebilecek şekilde tasarlanmış olduğu kabul edilmektedir.

Rüyada Anne Tarafını Görmek İslâmiyet’in Beklentisi

Rüyada anne tarafını görmek konusunda İslâmi tefekkürler, bu tür rüyaların yakınlarının seviyesine anlamlar taşıdığını ve bu seviyede yüksekliksinin, hissettiği sevginin kelimelere dökülmesinin oldukça kapsamlı olduğu şeklindedir. İlk fiil bilinci oluşturan bebeklik apaçık bir biçimde insanın çevresindeki sevgiliyi aramaya çalışan Allah’ın gönderdiği özel bir sinyaldir. İnsanın gönlündeki sevgi duygusu rahmet bahşeden anne tarafının, sevgi ve şefkatiyle doldurulmuş bir ortam olması gerektiğini göstermektedir.

Ayetler Rüyada Anne Tarafını Görmek İslâmi Yaklaşıma İlişkin İpucu Vermektedir

Peygamberimizin hadisi, rüyalar meselesine ilişkin alanında temel rehber olan Tevrat’ta haber vermektedir: “…And olsun ki Ben size her gün hayretten ne kadar âyetler indirdim.” (Yunus Suresi 10). Aynı şekilde Bakara Suresi ayette, henüz emri almadan önce Peygamberimiz’in kuranı tebliğe cesaret bulmasına neden olan rüyasının arkasından ayetler arka arkaya inmeye devam etmektedir: “Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ederse yolunda zorluk çekmesin diye ona güzel yaşamayı nasip etti. O’nun hayırlı bir ödülü vardır.” (Bakara Suresi 2-3).

Ayrıca Kuran’da, anne tarafına olan sevginin mesajlar verme güçlerine ilişkin olarak başka versiyonları vardır: “O, cennete girecek olanlar için sabır ve sevgi sunuyor. ” (Mü’min Suresi 75). Bu ayette belirtilmesi gereken şey, anne ile olan sevginin insanların sevgi üzerinden gelişmesini sağladığı, özellikle de İslâmi yolla insanların gelişimini sağladığıdır.

Sonuç

İslâmi yaklaşım açısından, rüyada anne tarafınını görmek her birey için özel olarak, onu diğer insanlardan ayırt eden özel, kutsal bir metod, tevazu ve saygıdır. İnsanın buyruk tek bir kaynaktan, Allah’tan geldiğini hatırlaması ve bu kaynağın nasıl anlaşılacağını arayışa girmesi, anne tarafını görmek ile ilişkilidir. Anne tarafını görmek, hakiki sevgi ve dayanışmaya destek vermek anlamına geldiği için, İslâm’ın tavsiye ettiği bir yaklaşım biçimidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli