rüyada ayakkabı görmek mehmet emin kırgil

1128 okunma — 23 Ekim 2023 04:26
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mehmet Emin Kırgıl, Türkiye’nin İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan bir araştırmacıdır.

Kırgıl, rüyalar hakkında yaptığı çalışmalarıyla tanınan bir psikologdur. Rüyalar bilimsel bir platformda tartışma konusu olduğundan, Kırgıl, gördüğümüz rüyaların arka planını ve anlamlarını daha iyi aktarabilmek için rüya dizinde hayatımıza özel ayakkabılara odaklanmaya karar vermiştir.

Rüyada Ayakkabı Görmek Ne Anlama Geliyor?

Rüyalarda beliren ayakkabılar, kişinin hayatındaki konumu ve tutumlarını anlatmak için kullanılan sembolik motiflerdir. Genel olarak, rüyada ayakkabı görmek temel ayakkabının tasarımından elde edilen anlam üzerinde odaklanır. Örneğin, yüksek topuklu ayakkabılar sembolize edilebilen seçkinlik ya da cesaret göstermek için kullanılabilir.

Ayakkabılar aynı zamanda konfora ve istikrarı da simgeleyebilir. Kişi hayatındaki herhangi bir değişikliğe hazır olup olmadığına bakılarak açıklanır. Hilebaz olan kişiler, basit tasarımlı ayakkabılarla gösterilirken, masum kişilerin ayakkabıları daha renkli ve şık durumda olacaktır.

Ne Olursa Olsun, Ayakkabının Rengi Söylemekte Önemlidir

Rüyalarda görülen ayakkabının rengi, bu rüyanın anlamını öğrenmede bir farklı kaynak olarak kullanılabilir. Kırgıl, gözlemlerine göre, beyaz renkli ayakkabıların kutsal bağlılığı, siyah renkli ayakkabıların tahammülsüzlüğü, sarı renkli ayakkabıların neşeli olmak colu olacağını, mavi renkli ayakkabıların bulutlu-kötü hava simgelerini ilişkilendirdi.

Diğer renklerin anlamları arasında, siyah renkli ayakkabıların inatçı olmayı, mor renkli ayakkabıların sonsuz saadeti, gri renkli ayakkabıların ince hesapları ve pembe renkli ayakkabıların arzulanan arkadaşlığı simgelediği söylenebilir.

Ayakkabının Durumuna Göre Değişebilen Anlamlar

Bir rüyada görülen ayakkabıların durumunu incelemek, onun anlamı hakkında bir fikir vermek için de çok faydalıdır.

Örneğin, ayakkabının çizilmeyen durumunda veya dolu durumunda, bu rüya mutlulukla sonuçlanmaya doğru yaklaşılıyor olabilir. Yıpranmış bir ayakkabı ise, mevcut çaba ve kısıtlamaların rahatsız edici sonuçlar size sunacağını gösterebilir.

Ayakkabının Rüyada Gözlemlenmesinin Farklı Önemi Olabilir

Ayakkabiyi inceleyebilmek için dikkatlice incelemek gerekir. Eğer rüyada kişi, ayakkabıyı takmak isterse, o zaman bu kişinin özgüveni artacak veya mevcut konumunu iyileştirmek istediğini gösteriyor olabilir.

Diğer taraftan, eğer rüyada ayakkabı alışverişi yapıyorsa veya bir kutuya değerli ayakkabılarla dolu ise, bu da kişinin başarılı olmaktan ve kontrolünü kendi ellerine almaktan geçtiğini gösteriyor olabilir.

Sonuç

Ayakkabı rüyası, rüyanın göremleri çoğunlukla kişinin hayatında yaşadığı roller, tutum ve değişiklikler hakkında gruplandırılan simgesel anlamları göstermektedir.

Kırgıl tarafından ortaya konulan teoriye göre, ayakkabı rüyasının anlamını o belirledikten sonra, rüyanın karakterlerinden ve detaylarından yola çıkarak çözümlenecektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli