rüyada azrail görmek diyanet

304 okunma — 15 Aralık 2023 07:37
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir kimsenin rüyada Azrail’i gördüğünden hiç haberdar olmamış olsa bile, bu durum son derece yaygındır ve insanlar tarafından genellikle önemsenir. Bazı insanlar bu rüyaların bir kimseye gerçek bir çağrı, bir uyarı veya onu çok geçmeden ölümün eşiğine getirecek bir kader olduğu anlamına geldiğini düşünür. Ancak herhangi bir konuda Dogmatik İslam inancından farklı olarak – Diyanet İşleri Başkanlığı henüz bu sorunla ilgili kesin bir görüş belirtmemiştir. Bu nedenle, bu makalede, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rüyada Azrail görmek konusundaki açıklamalarını inceleyeceğiz.

Azrail Rüyası: İslam İnançları

İslam inancının klasiği olan Risale-i Nur Külliyatı’da Muhyiddin İbnü’l Arabi, Azrail’i gelen öldüren melek olarak tanımlar. Diğer yandan, Kuran-ı Kerim’de Azrail’in “meleklere” verilen bir ad olduğuna dair bir ipucu bulunmaz. Genel kabul gören görüş, bunun İlahi bir melek olduğu şeklindedir. Ancak İlahi melekler diğer meleklere göre farklı özellikler taşır ve ruhaniyetlerinde çok daha güçlüdürler.

Kuran-ı Kerim’deki her âyette, Allah (cc)’ın, melekleri insanlara belirli mesajların iletilmesi için gönderdiğine dair ibareler bulunur. Bu meleklerin çoğunun, insanları bir araya getiren bir şey olduğunda emin olmak mümkündür. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından başlatılan programları aracılığıyla gönderildiğini söylemek mümkündür.

Rüyada Azrail Görmek: Diyanet Açıklama

Günümüzdeki şartları dikkate alarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın rüyada Azrail görmekle ilgili olarak verdiği açıklamalar şu şekildedir:

1. Rüyada Azrail Görmek Tanrı’ya Baglılık Göstermek Için Bir Firsat Olabilir

Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açıklamasına göre, “Rüyada Azrail görmek, Allah’a ve O’nun vaadine ululuk etme aracı olabilecek bir fırsat olarak kullanılabilir.”, yani Tanrı’nın vaadine teslimiyetin, tövbenin veya Allah’ın sevgisine yönelmek isteğinin bir işareti olarak algılanabilir.

2. Rüyada Azrail Görmek, Uyarı Olarak Yorumlanabilir

Başka bir açıklamaya göre, rüyada Azrail görmek, kötülükten alıkoymak ve iyiye yönelmek için bir çağrı olarak da yorumlanabilir. Söylenilenlere göre, rüya sahibi, kötülükten uzak durmak ve doğru yola yönelmek için gereken fedakârlıkları yapmaya zorlanabilir.

3. Rüyada Azrail Görmek Rehber Olabilir

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, rüyada Azrail gören kimse, ahireti umursayan bir kişi olarak değerlendirilmelidir. Bazı âlimlere göre, rüyada Azrail görmek, hayatınıza yeni bir kılavuz ilişkilendirebilmek amacıyla, rüya sahibinin hayatındaki önemli değişikliklerin gerçekleşmeye başladığının anlaşılacak bir işareti olabilir.

4. Rüyada Azrail Görmek, Önümüzdeki Surecleri Düşünme Zamanı Gosterir

Diyanet İşleri Başkanlığı, rüyada Azrail görmek ile kastedilen şeyle ilgili olarak bugün hayata dair kendi nefesimizi tuttuğumuz zamanların, ve içine giriyorduğumuz 24 yaşam döneminin olduğu bir tür uyarı olarak yorumlanacağını belirtmiştir.

Sonuç

Rüyada Azrail görmek konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen açıklamalar, tanrılarına ve Allah’a (cc) ululuk etme gereksinimini keşfetmek için, kötülükten ve kötülüklü eylemlerden uzak durmak için, ahireti iyi veya kötü yönde etkileyebilecek tavırlar gösterme konusundaki sorumluluğu anlayabilmek için bir fırsat sunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, rüyaların öznel ve kişiselleştirilmiş olduğunu unutmadan, insanların bireysel şartlarını ve yorumlarını da değerlendirmeleri gerektiğini söylemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli