Rüyada Salih (a.s.) Görmek

704 okunma — 06 Haziran 2023 07:20
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de rüyaların belirli semboller taşıdığına ve bunların bazen iyi, bazen de kötü sonuç doğurabileceğine işaret edilmektedir. Bu çerçevede rüyada Salih (aleyhisselam) görmek, takva sahibi hayatlar sürmenin mükâfatı olarak görülmektedir.

Rüyada Selih (a.s.) Görmek Hakkında Ahmet Rasulullah (s.a.v.)’ın Sözleri:

Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın, rivayet edilen rivayetlere göre, “Kişi, rüyasında Musa (A.S) veya İsa (A.S) ile, hoş bir konuşma yaptığında kendisini, dünyanın ardından sırat köprüsünden geçirmekte olanlardan şereflendirilmiş kabul etmelidir.” (Hadis-i Şerif) diye buyurduğu bilinmektedir. Buna göre, rüya sahibi, Salih (a.s.) gördüğünde imana ve hayra ilgi duyan kişilerin mükâfatı olarak görülmektedir.

Rüyada Salih (a.s.) Görmek Ne Demek?

Rüyada Salih (a.s.) görmek; inancınızı ve takvanızı arttıracak hayırlı ve hoş etkinlikler yapmanın bir neticesidir. Salih (aleyhisselam) görmek rüya sahibinin Âlemlerin Rabbi olan Allah (cc) ile arasındaki hamiyeti arttıracağına, bu kişinin her zaman Allah (cc)’ın rızasına uygun yaşama çalışmalar yapmasına, samimi ibadetler yapmaya sağlayacaktır.
Rüyada Salih (a.s.) görmek; ahlakınızın iyileşmesi, tövbenizin patlamaya hazır olması, samimi ibadetlerinizin pekişmesi, direnç, sabır, duamızın kabulü ve cömertliğinizin artması gibi duygular uyandırır.

Rüyada Salihî Görmekle İlgili Aleyhte Ricalar Nelerdir?

Gördüğünüz rüyanızın ne manaya geldiğini tam kestiremediğiniz için, bu gibi ricalardan yola çıkarak, sonuçlar çıkarmak, kesin olmaz. Ancak, rüyada Salih (a.s.) görmekten üzüntü ve korku hissetme durumunda, cemaatle namaz kılmak, tevbe etmek ve hassasiyet göstermek faydalı olacaktır. Ayrıca, rüya sahibi bu rüyayı anlatmaya çekinmeden, sevap kazanmak için faydalanacağı dini konulara ve zikirlere çalışmalıdır. Günde on defa Yâsin okumak, rüyasından istifade edebilmek için, birincil olarak pek çok fayda sağlayacaktır.

Sonuç

Rüyada Salih (a.s.) görmek, hayatı boyunca Allah (cc)’a olan bağlılığını arttırmak için rüya sahibine güzel semesterler vermektedir. Bu rüyadan ne anlaşılacağının net anlaşılabilmesi için bunun görenin yaptıkları ve duygu durumu ile alakalı olduğu unutulmamalıdır. Salih (a.s.) gördüğünüz rüyanın Fransızca versiyonu “Avoir un Songe de Salih (AS)” dır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli