Rüyada Yalan Söylemek

1203 okunma — 28 Haziran 2023 08:18
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rüyada Yalan Söylemek: Analiz

Rüyalar, insanların önceki yaşantılarıyla ilgili algısız fikirlerinin bireysel bir şekilde üzerinde çalışmalarını engellememesi nedeniyle algılanan ifade edilmeyen mesajlardır. Rüyada yalan söylemek, insanların yakın isteklerini net bir şekilde açıklamaya çalışmadıklarından dolayıbir diğer anlamı vardır. Rüyaların detaylarının ciddi olarak irdelenmesi ve anlaşılması için psikozoolog ve ruhsal analistler tarafından özel bir çaba sarfedilmesi gerekmektedir. Bu makale, rüyada yalan söylemek için farklı yorumları tek tek ele alarak rüyanın daha derin anlamlarını ortaya koymaya çalışacaktır.

Rüyada Yalan Söylemenin Psikolojik İfadeleri

Psikolojiye göre, rüyada biriyle ilgili yalan söylemek; insanın kendi vicdanında yaşadığı karmaşık hislerin sonucudur. Bireyin kendini gerçekten rahat hissetmediği veya başka biriyle ilgili tutarlı olmadıkları açıktır. Bir diğer yorum rüyanın hayallerine ulaşmamaktan kaynaklanan ümitsizlik ve üzüntüyle ilgilidir.

Rüyada yalan söylemek, bireyin kendini suçlu hissettiği, duygu durumlarını dengede tutamayacağı, başka insanları azarlamaktan kaçınmış olduğu ve hem kendinin hem de başka insanların duygularını kontrol etmeye çalışacağı anlamına da gelebilir. Ayrıca birey bu rüyayı çoğu zaman içine kapanma olarak da algılayabilir.

Latin American Yorumları

Benzetmeye dayanan Latin Amerikan yorumları, rüyada yalan söylemenin genellikle hayal kırıklığına ve üzüntüye yol açan, beklentilerin reddedildiği anda üzüntü amacıyla açıklanan çeşitli simgeleri temsil etmeye odaklanır. Buna ek olarak, rüya kişinin meraklı iç dünyasındaki duygularını simgeleştirdiği, masalsı ve epitomatik nitelikte ifade etme biçimi olarak da yorumlanabilir.

Klasik inanışa göre; rüyada yalan söylemek, kötü davranışların uzun vadeli cezalara tabi tutulmasını dolaylı olarak temsil etmektedir. Veya kişinin belki de geçmiş döneme dair hüsrana uğradıklarına defalarca karşı karşıya kaldığı kanıtlanmış olur. Kısacası, rüya insanın gizlice olaylarının simgelerini büyük ölçüde temsil edebilir.

Hindu ve Budist Nitelikte Yorumlar

Bazı Hindu ve Budist metinlerde, rüyada yalan söylemek, kişinin iç dünyasındaki çatışmalar olarak yorumlanır. Gündelik yaşama ilişkin problemlerin türü ve ölçüsü ne olursa olsun, yalan söylemeyi basitçe kelimenin tam anlamıyla reddetme, ya da hayatın kendisiyle çatışan yanı olmasının sonucudur. Acı ve üzüntü insanın korktuğu duyguya komşu durumda ise, rüyanın suçlu davranışının günah işleme formu olarak algılanması olasıdır.

Müslüman kültürde rüyada yalan söylemek, pirinç ya da diğer değerli madenlerin zenginliğinin simgesi olarak da çıkarılabilir. Ne yazık ki, taraf-tutarlılık gösteren kimselerin oluşturduğu durumlar arasında yalnızlığa yol açabilecek unsurlar da olduğuna dikkat çekilmektedir. Rüya onu gördüğünde kendi kişisel konumunu ve bedensel sağlığını uzun vadede bile çok kötü etkileyebilir çünkü yalan söyleme duygusu egemen olur.

Kimyasal Etkileri

Belirli kimyasal süreceler de rüyada yalan söylemekten kaynaklanan merak uyandırır. Belirli psikoaktif tesirler, beyin kimyasal tepkisi gibi kimyasalların oluşumuna leke oluşturur, kişiyi zihinsel duruma getirir ve onların hafızasını da bozar. Bu durum kişinin rüyalarını planlar gibi de bozmaya yol açabilir ve bu arada rüya, rüya sahibinin gerçek yaşantısının bir parçası olacağından kişinin gerçek hayatta neyi ifade ettiğini gösterir.

Sonuç

Yukarıda sözü edilen bütün yorumlar dikkate alınırsa rüya sahibinin, kendi davranışları ile çelişen duygular içinde bulunduğu tespit edilecektir. Bazı durumlarda rüya kişinin kendi deneyimlerinin farkına varmaya başladığı ve kişinin belirli durumlarda kontrolsüzce hareket etme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu, kötü davranışlar nedeniyle karşılaşabileceği anlamına da geliyor olabilir. Bütün bunlar, rüyada yalan söylemenin karmaşık bir rüya türü olduğunu da göstermektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli