rüyada ağaç görmek ihya

209 okunma — 01 Mart 2024 08:40
avatar

mrprincex

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük yaşamda birçok şeye karşı hissettiğimiz duygular farklı yönde ifade edilmektedir. Bazen duygularımız hepimizin aşina olduğu hayatımıza kattıklarımızdaki rüyalar aracılığıyla ortaya konabilir. İyi veya kötü olmalarına, uygulanabilmelerine göre çeşitli anlamlar taşıyan bu rüyalar insanlara çok şey kaybettiklerini, belki de ömrümüzün sonuna kadar unutamayacağımızı çok rahat hatırlatabilir.

İslam’da rüyaların dinsel açıdan çok önemli olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü Hz. Peygamber (SAV) rüyalara büyük önem vermiş ve tefsiri incelikle yapılmasını önermiştir. Rüyada gördüğümüz nesnelerin gerçek anlamı doğru bir şekilde anlaşılmalıdır ki, günlük hayatımıza bu rüyaların çevrilmesi ve kişinin yaşamındaki bilinmeyenlerin çözümlenmesi mümkün olabilir.

Rüyada Ağaç Görmek

Bizi şaşırtacak şekilde ana çizgilerinden başlayarak insanların rüyalarının her bir nesnesine özel anlamları vardır. Mesela ideal bir ev sahibi olduğu varsayılan tüm ağaçlar, bitkiler ve çiçekler düşünülürse rüyalarda görülen ağaçların simgesel olarak şerefli bir yaşam tarzını temsil ettiğini rahatlıkla söylemek mümkündür. Özellikle şifa amacıyla teloruzu ve İslamiyet’te kurallara uygun olarak dikildiği için ihya olarak adlandırılan ağaç rüyada görenler için özel bir anlam taşıyacaktır.

Rüyada Ağaç Görmek Ne Anlama Geliyor?

Rüyada ağaç görmek pek çok kişide olduğu gibi çok yönlü yorumları vardır. Kültür ve inana göre değişime uğrayabilse de, genellikle rüyada ağaç görmek başarı, sağlık ve bol çocuk sayısıyla sevinilecek bir aidiyet hayal etmek anlamına gelir. Bazı ünlü rüya yorumlarına göre ise, rüyada ağaç görmek, kişinin hayırlı işlere kendisini adamasına dair olarak kendisini harcamak anlamına gelmektedir. Yine yorumcular, rüyada ağaç görmek, iyi şifalı işler üzerine çevrilmek anlamına geldiği, ancak bundan kaynaklanan sıkıntıların ancak kişinin çok çalışmasıyla anlaşılacağını öne sürmüştür.

Rüyada İhya (Ağaç Dikmek) Görmek

Rüyada ihya (ağaç dikmek) görmek, maddi ve/veya manevi açıdan çok önemli keyifli şeylerin kazanılacağına işarettir. Söylenecek olanların çok lezzetli olacağı, mevcut zor durumun geçicek olacağı, güç ve hızlı kararlarının çok iyi karşılanacağı ve kişinin kendi kutsallığına yol açacak şeylerin yaşanacağı anlamına gelir.Kısaca rüyada ihya (ağaç dikmek) görmek, Bakara Sure’si 95. Ayet’teki “Rabb’inin indirdiklerine ve peygamberinin dediklerine itaat ediniz ve her işten güzel şeyler isteyiniz” ifadesinin okunmuş olduğunu işaret etmektedir.

Sonuç

İslami kültür içinde rüya ve rüya yorumu çok önemlidir. Her rüyada görmüş olduğumuz neden her türlü insanın karanlık bir karanlıkta, özellikle de kendileri ile ilgili olan, onları düşünceyi ele alan gizemi çözebilmek anlamına gelecek bir anlam taşır. Bu nedenle rüyada ağaç görmek ihya olarak adlandırılmıştır ve her bireyin zaman zaman kendisini yardımcı olacak bazı iyi şifalı şeylerin heyecanından tutun da tüm insanların mümkün olan en iyi yolu bulmasını sağlayabilecek bir anlam taşımaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli